Πέμπτη 10 Μαρτίου 2011

ΠΑΟΚ-Εργοτέλης 2-0

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
1' Άρχισε το παιχνίδι...
* Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ φωνάζουν συνθήματα για τους φυλακισμένους συνοπαδούς τους
Δείτε τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην Τούμπα πατώντας ΕΔΩ
Και οι δύο ομάδες παίζουν με σύστημα 4-3-3. Για τον ΠΑΟΚ μπροστά από τον Κρέσιτς, από αριστερά προς τα δεξιά είναι: Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Σνάουτσνερ. Οι δύο κεντρικοί χαφ είναι οι Βιτόλο και Φωτάκης, ενώ μπροστά τους κινείται ο Ίβιτς. Θέση στο αριστερό άκρο έχει ο Κουτσιανικούλης, στο δεξί ο Σαλπιγγίδης και στην κορυφή βρίσκεται ο Μουσλίμοβιτς
Για τον Εργοτέλη μπροστά από τον Δασκαλάκη, οι τέσσερις της άμυνας είναι, Βίσιο (αριστερά), Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ρουμπάκης (δεξιά). Οι δύο αμυντικοί χαφ είναι οι Τζούνιορ, Κυριακίδης, ενώ μπροστά τους κινείται ο Ρομάνο. Στο δεξί άκρο βρίσκεται ο Λεάλ, στο αριστερό ο Φραγκουλάκης και στην κορυφή ο Μπούντιμιρ
7' Πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι. Ο Φωτάκης πάσαρε στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος κινήθηκε από τα δεξιά σούταρε δυνατά, όμως, η μπάλα περνάει έξω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη
* Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται κυρίως στη Θύρα 4. Υπολογίζεται ότι στις κερκίδες είναι λιγότεροι από 10.000
15' Συμπληρώνονται 15 λεπτά στην Τούμπα και ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να ψάχνει τα πατήματα του επιθετικά χωρίς να απειλείται προς το παρόν από τον Εργοτέλη
15' Κίτρνη κάρτα στον Λεάλ γιατί μετά από φάουλ που έκανε κρατούσε την μπάλα
17' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ. 1-0 ο ΠΑΟΚ.Ο Λίνο εκτελεί το φάουλ ο Κοντρέρας παίρνει την κεφαλιά και ανοίγει το σκορ
Ο ΠΑΟΚ σπάει το ρόδι και πετυχαίνει γκολ μετά από 5 αγώνες, για πρώτη φορά στο Πρωτάθλημα μετά τις 22/1 όταν και είχε κερδίσει την Ξάνθη
19' Επικίνδυνη φάση στην περιοχή του ΠΑΟΚ με δράστη τον Λεάλ, καθαρίζουν όμως με ψυχραιμία και άψογη τεχνική Κοντρέρας και Βιτόλο
22' Με δέκα παίζει για λίγη ώρα ο Εργοτέλης, καθώς ο Φραγκουλάκης δέχεται τις πρώτες βοήθειες
24' Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Ορφανός από πλευράς Εργοτέλη
25' Ο Φραγκουλάκης πέρασε πάλι στο παιχνίδι με μπαταρισμένο χέρι
25' Καλό σουτ του Ρομάνο δεν ανησυχεί ο Κρέσιτς
32' Καλός συνδυασμός Μουσλίμοβιτς- Κουτσιανικούλη που ανακόπτεται ως οφσάιντ
36' Πολύ καλό σουτ του Κουτσιανικούλη ο Δασκαλάκης διώχνει σε κόρνερ
Ο Δασκαλάκης δέχεται τις πρώτες βοήθειες καθώς μετά την απόκρουση "έσκασε" άτσαλα στο έδαφος
37' Ο Κουτσιανικούλης φεύγει μόνος του από αριστερά ξεπερνώντας τον Τζούνιορ, κάνει ωραία συρτή πάσα προς την περιοχή, όμως Μουσλίμοβιτς και Σαλπιγγίδης δε συνεννοούνται και χάνεται η ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ
39' Ο Σαλπιγγίδης φεύγει τετ α τετ, παίρνει την πάσα του Μουσλίμοβιτς, κάνει κακό κοντρόλ, όμως ο δεύτερος βοηθός Μαγιάνης το υποδεικνύει λανθασμένα σε θέση οφσάιντ
* Μοιρασμένα τα κερδισμένα φάουλ για τις δύο ομάδες (έχουν από δέκα)
41' Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Βερπακόφσκις στη θέση του Φραγκουλάκη
44' Συρτή σέντρα του Σαλπιγγίδη από δεξιά ο Φωτάκης δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ
45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων
45+ Ο Μπούντιμιρ μπήκε πολύ ωραία μέσα στην περιοχή σούταρε δυνατά, όμως, ο Κρέσιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένος μετά το κάζο του ΟΑΚΑ, έκανε φάσεις, πέτυχε ένα γκολ, χρειάζεται όμως να συνεχίσει σε υψηλούς ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο για να καθαρίσει το ματς
2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
* Χωρίς αλλαγές ξεκινούν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο
47' Για ζέσταμα σηκώθηκαν οι Τσουκαλάς, Αθανασιάδης και Ελ Ζαρ
50' Ο Λεάλ γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή απέναντι από τον Κρέσιτς, μαρκάρεται από τον Σνάουτσνερ και χάνει την μπάλα. Οι Κρητικοί διαμαρτύρονται για πέναλτι
Αλλαγή ετοιμάζει ο Μάκης Χάβος που φώναξε τον Τσουκαλά να ξεντυθεί
57' Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσουκαλάς παίρνει τη θέση του Φωτάκη
59' Πάσα του Τζούνιορ στον Ρομάνο που κάνει τη σέντρα ο Βερπακόφσκις πιάνει το σουτ, όμως, η μπάλα χτυπάει στην πλάτη του Κοντρέρας και καταλήγει κόρνερ
60' Ο Βιτόλο στο έδαφος χτύπησε με τον Λεάλ και ζήτησε επειγόντως αλλαγή. Ετοιμάζεται ο Αρίας, αλλά, ο γιατρός κάνει νεύμα στον πάγκο ότι ο Ισπανός είναι καλά
63' Κίτρινη κάρτα στον Λίνο
64' Ο Τσουκαλάς πέφτει στο έδαφος, ο Λαμπρόπουλος δεν έχει δει ότι ο Τζούνιορ χτύπησε με τον αγκώνα τον παίκτη τουν ΠΑΟΚ
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κουτσιανικούλης πήρε βαθιά μπαλιά από τον Ίβιτς μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του έφυγε μόλις άουτ
68' Ο Μπούντιμιρ κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Κοντρέρας και καταλήγει στην αγκαλιά του Κρέσιτς
68' Ο Κοντρέρας δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες, βγήκε εκτός γηπέδου, όμως, επέστρεψε και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο
Ο Χάβος ετοιμάζει τη δεύτερη αλλαγή, αυτή του Ελ Ζαρ
71' Σέντρα του Λίνο από αριστερά ο Σαλπιγγίδης έχασε το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Δασκαλάκη
73' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Σαλπιγγίδη
74' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Γιαλούσης παίρνει τη θέση τοιυ Βίσιο
75' Ο Λαμπρόπουλος αποβάλει τον γενικό αρχηγό του Εργοτέλη, Σταύρο Λαμπράκη
79' Κίτρινη κάρτα στον Βερπακόφσκις γιατί ο παίκτης του Εργοτέλη έπιασε την μπάλα πριν σφυρίξει ο Λαμπρόπουλος
79' Κίτρινη κάρτα στον Χίμπλινγκερ για φάουλ πάνω στον Ελ Ζαρ
80' Κίτρινη κάρτα στον Ελ Ζαρ γιατί κλώτσησε την μπάλα
86' Αδύναμο σουτ του Ελ Ζαρ μπλοκάρει εύκολα ο Δασκαλάκης
87' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ, 2-0 ο ΠΑΟΚ. Ο Μουσλίμοβιτς δίνει πολύ όμορφα στον Τσουκαλά, ο οποίος κεραυνοβολεί τον Δασκαλάκη και πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ
88' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ετό στη θέση του Κουτσιανικούλη
88' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Καρέλης παίρνει τη θέση του Ρομάνο
* Νέο σύνθημα για τον Ολυμπιακό φωνάζουν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, φτιάχνοντας κλίμα για το παιχνίδι της Κυριακής (13/3) με τους "ερυθρόλευκους". Ο κόσμος ζητάει επιτακτικά κατάκτηση του Κυπέλλου
90'+3' Ο Μουσλίμοβιτς χάνει μοναδική ευκαιρία να διευρύνει τη νίκη του ΠΑΟΚ. Ο Κοντρέρας έκανε τη βαθιά μπαλιά με τον Βόσνιο να βγαίνει απέναντι από τον Δασκαλάκη, αλλά, να σουτάρει ψηλά άουτ