Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2011

Ξ-Ε-Φ-Τ-Ι-Λ-Ε-Σ

Μόνο και μόνο για την ιστορία η περιγραφή του παιχνιδιού....
17:05 Συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου στο γήπεδο
17:06 Έχει μπει το τύμπανο στο κέντρο του γηπέδου όλα έτοιμα για να ακουστεί το σύνθημα που "τραντάζει" την Τούμπα.

17:08 Στο ταρτάν του γηπέδου βρίσκεται μία ομάδα από περίπου 300 οπαδούς του ΠΑΟΚ που κρατάνε στα χέρια τους ένα πανό για τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρίσκονται στη φυλακή το οποίο αναγράφει, "Λευτεριά στα αδέρφια μας".Οι οπαδοί του "Δικεφάλου" συνεχίζουν να βρίσκονται στο ταρτάν φωνάζοντας συνθήματα για τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που είναι στη φυλακή, με τον υπόλοιπο κόσμο να χειροκροτεί

17:10 Από τα μεγάφωνα ανακοινώνονται οι συνθέσεις των δύο ομάδων
17:14 Από τα μεγάφωνα γίνεται έκκληση να αποχωρίσουν οι οπαδοί από τον αγωνιστικό χώρο για να αρχίσει το παιχνίδι
17:17 Οι οπαδοί αποχώρησαν και από στιγμή σε στιγμή θα βγουν οι δύο ομάδες στο γήπεδο
17:19 Οι δύο ομάδες με το διαιτητικό τρίο κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο

17:20 Ενός λεπτού στιγμή στη μνήμη του πρώην τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, Κώστα Ανδριόπουλου που χθες (26/2) "έφυγε" από τη ζωή
17:22 Όλα έτοιμα για να αρχίσει ο αγώνας. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο θα επιτίθεται στην εστία που βρίσκεται μπροστά στη Θύρα 8
Δείτε τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην Τούμπα πατώντας εδώ.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
1' Άρχισε ο αγώνας
3' Σουτ του Τσουκαλά έξω από την περιοχή η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ
4' Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Σαλπιγγίδης κάνει το σουτ η μπάλα όμως θα φύγει άουτ
6' Σουτ του Αμπντούν η μπάλα βρίσκει στο κεφάλι του Νικουλάε και φεύγει άουτ
Δύο παίκτες της Καβάλας σηκώθηκαν από πολύ νωρίς για ζέσταμα
10΄Ο Καρντόσο δέχεται κίτρινη κάρτα, την πρώτη του αγώνα, για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Βιεϊρίνια που ετοιμαζόταν να σουτάρει
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες σε παίκτη της Καβάλας και τον Βιεϊρίνια που δείχνει να πονάει στο χέρι
14΄ Ετό και Ντιέ διαπληκτίζονται και δέχονται από μία κίτρινη
15' Με αρκετά νεύρα αλλά χωρίς ρυθμό το πρώτο τέταρτο του αγώνα
17' Πολύ καλή προσπάθεια του Ντιέ, διώχνει ο  Ντουγκλάο προ του Μουσλίμοβιτς
18' Σουτ του Ελ Ζαρ από πλεονεκτική θέση, η μπάλα φεύγει άουτ
21' Όμορφη ασίστ του Βιεϊρίνια στον Σαλπίγγιδη, ο τελευταίος δε βρίσκει καλά την μπάλα που φεύγει άουτ
23' Λάθος του Χργκόβιτς, ο  Ελ Ζαρ τσιμπάει την μπάλα που περνάει πάνω από τον Γκαλίνοβιτς, αλλά, καταλήγει άουτ, ο Μαροκινός βρέθηκε στο έδαφος και όλη η Τούμπα διαμαρτύρεται έντονα για ανατροπή του γκολκίπερ της Καβάλας πάνω στον  Μαροκινό
25' Όμορφος συνδυασμός Ελ Ζαρ, Τσουκαλά, Μουσλίμοβιτς, ο τελευταίος σουτάρει αλλά στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Γκαλίνοβιτς. Ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει αισθητά τις στροφές του στα τελευταία λεπτά
26' Κίτρινη κάρτα στον Ντουγκλάο για διαμαρτυρία
29' Ωραία προσπάθεια του Μουσλίμποβιτς έξω από την περιοχή0 που κατέληξε σε δυνατό σουτ του Βόσνιου και εντυπωσιακή απόκρουση του Γκαλίνοβιτς. Είχε προηγηθεί ωραίο "άδειασμα" του φορ του ΠΑΟΚ πάνω στον Ντιέ
32' Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Καρντόζο θα αφήσει τη θέση του στον Ντικρόκ
Ο προπονητής της Καβάλας, Χέρνικ Κάσπερτσακ,  θέλει να προστατέψει την ομάδα του από ενδεχόμενη αποβολή, καθώς ο Καρντόζο ήταν πολύ εκνευρισμένος
34' Καταπληκτική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα "ξυράφι" του Βιεϊρίνια, ο Σαλπιγγίδης δεν προλαβαίνει να τη στείλει στα δίχτυα
Εδώ και λίγη ώρα ο Κάσπερτσακ έχει αλλάξει πλευρές Αμπντούν και Ονουάτσι
37' ΓΚΟΛ, 0-1. Ανοίγει το σκορ η Καβάλα με τον Νικουλάε. Ήταν μια αντεπίθεση των "αργοναυτών", ο Αμπντούν έκανε την κούρσα έδωσε όμορφε στον Ρουμάνο που με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς
37' Κίτρινη κάρτα στον Νικουλάε
Ο ΠΑΟΚ έχει δύο σουτ προς την εστία από το οκτώ που έχει επιχειρήσει, ενώ, η Καβάλα ένα στα δύο
Ο Πάμπλο Κοντρέρας ανέβηκε για να βοηθήσει επιθετικά κια ο κόσμος του χειροκροτεί στην επιστροφή του στην άμυνα
44' Ο Αμπντούν "χορεύει" για μία ακόμη φορά τη δεξιά πλευρά της άμυνας του ΠΑΟΚ, απόντος και πάλι του Ετό, σουτάρει για να μπλοκάρει ο Κρέσιτς
45' Κίτρινη κάρτα ο Πφέρζτελ
45' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βιεϊρίνια, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Γκαλίνοβιτς
Λήξη ημιχρόνου
Θυμίζουμε ότι στον πάγκο βρίσκεται ο Μπάμπης Μιχαϊλίδης και η συνεννόηση με τον Μάκη Χάβο γίνεται μέσω γόουκι τόκι
Με αλλαγή θα ξεκινήσει ο ΠΑΟΚ το δεύτερο ημίχρονο. Ο Βλάνταν Ίβιτς θα περάσει στο παιχνίδι στη θέση του Ναμπίλ Ελ Ζαρ
46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο
Με την είσοδο του Ίβιτς έχει διαφοροποιηθεί το σύστημα του ΠΑΟΚ. Ο Σέρος κινείται πίσω από τον Μουσλίμοβιτς, ο Σαλπιγγίδης πήγε δεξιά και ο Βιεϊρίνια παρέμεινε αριστερά
Ο Μπάμπης Μιχαϊλίδης σηκώνει για ζέσταμα τους Αθανασιάδη και Λίνο
49' Πρώτη καλή φάση για την Καβάλα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Χργκόβιτς μπήκε από τα αριστερά σέντραρε για τον Αμπντούν, αυτός έστρωσε στον Ρίος, αλλά, το σουτ του τελευταίου κόντραρε στο πόδι του Τσουκαλά
52' Εκπληκτική προσπάθεια του Αμπντούν, περνάει ταυτόχρονα δύο παίκτες του ΠΑΟΚ, στρώνει την μπάλα στον Νικουλάε, όμως το σουτ του τελευταίου φεύγει άουτ
53' Κίτρινη κάρτα στον Χργκόβιτς για μαρκάρισμα πάω στον Ετό
Ο κόσμος προσπαθεί να δώσει ώθηση στην ομάδα του ΠΑΟΚ που μπήκε πολύ νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο
59' Σουτ του Ίβιτς έξω από την περιοχή η μπάλα φεύγει άουτ
60' ΓΚΟΛ 0-2 η Καβάλα. Ο Ονουάτσι ξεπερνάει εύκολα τον Ετό δίνει πάσα στον Ρίος, ο οποίος με πλασέ διπλασιάζει τα τέρματα της Καβάλας
62' Σου του Μουσλίμοβιτς έξω από την περιοχή η μπάλα φεύγει άουτ
Έτοιμος να περάσει στον αγώνα ο Αθανασιάδης
64' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, η μπάλα φεύγει μόλις άουτ
Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης στη θέση του Τσουκαλά και ο Λίνο στη θέση του Σνάουτσνερ
67' Πολύ καλό σουτ του Αμπντούν, η μπάλα φεύγει σύρριζα από το δεξί δοκάρι του Κρέσιτς
69' Σέντρα του Κλάους ο Μουσλίμοβιτς παίρνει την πρώτη κεφαλιά, αλλά, ο Σαλπιγγίδης δε θα προλάβει με προβολή να την στείλει στα δίχτυα
70' Νέο σόλο του Αμπντούν γυρίζει συρτά προς τον Ονουάτσι, προλαβαίνει με τα πόδια ο Κρέσιτς
Παρά τις αλλαγές η προβληματική εικόνα του ΠΑΟΚ συνεχίζεται
71' Ο Αμπντούν περνάει τον Κοντρέρας πασάρει στον Νικουλάε, αλλά, το σουτ του περνάει μόλις άουτ
76' Ο Αμπντούν πάσαρε στον Ονουάτσι μέσα στην περιοχή, ο Νιγηριανός σούταρε, αλλά, ο Κρέσιτς απέκρουσε με τα πόδια
Ο κόσμος του ΠΑΟΚ φωνάζει "Κάντε αποχή, εσείς τα εκατομμύρια και εμείς στη φυλακή"
89' Αντεπίθεση της Καβάλας, ο Νικουλάε πασάρει στον Ονουάτσι, όμως το σουτ του τελευταίου καταλήγει άουτ
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
90+  Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Σιόντης παίρνει τη θέση του Ονουάτσι
Τέλος του αγώνα
Αποδοκιμασίες των φιλάθλων του ΠΑΟΚ με το τελευταίο σφύριγμα, για την εμφάνιση του και τελικό αποτέλεσμα
Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ χειροκροτούν τον Αμπντούν και του ζητούν να ντυθεί στα ασπρόμαυρα
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Ετό, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Σνάουτσνερ (64' Λίνο), Τσουκαλάς(64' Αθανασιάδης), Γκαρσία, Βιεϊρίνια, Ελ Ζαρ (46' Ίβιτς), Σαλπιγγίδης, Μουσλίμοβιτς
Καβάλα: Γκαλίνοβιτς, Τόμασιτς, Πφερτζέλ, Ρίος, Νικουλάε, Καρντόζο (32' Ντικρόκ), Χργκόβιτς, Ντουγκλάο, Ντιέ, Ονουάτσι (90' Σιόντης), Αμπντούν
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρίσκονται οι: Γιακουμής, Σαβίνι, Κουτσιανικούλης, Αρίας, Αθανασιάδης, Λίνο και Ίβιτς
Οι αναπληρωματικοί της Καβάλας είναι οι εξής: Βαγιέχο, Σιόντης, Περεϊρίνια, Ογμπέτσε, Ντικρόκ, Θεοδωρέλλης, Γιάννου